Opryszczka pospolita to choroba zakaźna wywołana przez wirusa. Pierwsze zakażenie często dotyka dzieci (opryszczkowe zapalenie jamy ustnej), objawiając się wysoką gorączką, owrzodzeniami błony śluzowej i silnymi objawami ogólnymi. Wtórna opryszczka pospolita pojawia się u wielu nosicieli wirusa w wyniku różnych bodźców, takich jak stany gorączkowe, przemęczenie czy menstruacja.
OBJAWY
Choroba zwykle manifestuje się jako zapalne pęcherzyki na granicy skóry i błon śluzowych, głównie na wargach i przy nozdrzach.
Napar z ziela melisy lekarskiej do okładów
- 1 łyżka ziela melisy
Ziele należy zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 15 minut, przecedzić i ostudzić do temperatury pokojowej. Kompres z naparu przykładać trzy razy dziennie na 10 minut. Pomaga łagodzić objawy.
Sok z kalanchoe do użytku zewnętrznego
- Sok z kalanchoe
Sok z kalanchoe skutecznie zwalcza opryszczkę. Można go kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Należy smarować chore miejsca kilka razy dziennie, aż objawy ustąpią.
Mieszanka do użytku wewnętrznego
- 4 łyżki ziela melisy
- 4 łyżki kwiatów rumianku
- 4 łyżki ziela tymianku
- 4 łyżki ziela serdecznika
- 4 łyżki liści maliny
- 4 łyżki jagód jałowca
- 2 łyżki ziela piołunu
- 2 łyżki ziela miłka wiosennego
- 2 łyżki ziela dziurawca
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Dwie łyżki mieszanki zalać w termosie dwoma szklankami wrzącej wody, odstawić na godzinę. Napar pić przy pierwszych oznakach choroby, 4 razy dziennie po pół szklanki. Kuracja powinna trwać od 1 do 2 tygodni.