środa, 8 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościZapalenie stawów- zioła i suplementy

Zapalenie stawów- zioła i suplementy

Na podstawie informacji zawartych w książce „The Herbal Drugstore” autorstwa Lindy B. White i Stevena Fostera, możemy zapoznać się z różnorodnymi naturalnymi środkami, które mogą być pomocne w leczeniu zapalenia stawów.

Ale najpierw, co to jest zapalenie stawów?

Zapalenie stawów to stan zapalny jednego lub więcej stawów, charakteryzujący się bólem i sztywnością, które zazwyczaj nasilają się z wiekiem.

Najczęstszymi rodzajami zapalenia stawów są reumatoidalne zapalenie stawów i osteoartroza. Chociaż jest to przewlekłe schorzenie, które nie ma lekarstwa, istnieje wiele strategii zarządzania, które mogą pomóc kontrolować objawy.

Problemy ze wstawaniem z łóżka, otwarciem nakrętki słoika, wchodzeniem po schodach, a także poranna sztywność stawów, która trwa co najmniej pół godziny to objawy, które mogą sygnalizować zapalenie stawów. 

Zapalenie stawów to stan zapalny jednego ze stawów – zwykle zaczyna się w stawach palców, kolan lub bioder, choć może ogarnąć także inne części ciała. Chory staw staje się czerwony, opuchnięty i trudno jest nim poruszać. Czasem pojawia się również uczucie ciepła w chorym miejscu. Choroba przybiera cały szereg postaci, najczęstsze z nich to zapalenie reumatoidalne oraz zapalenie kości i stawów. Czasem bywa jedynie objawem towarzyszącym innemu schorzeniu, np. boreliozie, toczniowi lub zespołowi Reitera (zwanemu także reaktywnym zapaleniem stawów).

Pomimo że nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, istnieją naturalne środki, które mogą pomóc złagodzić objawy. Wśród nich są różne zioła i rośliny, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Szczególnie ważne jest, aby stosować je we właściwych dawkach i zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej terapii. Niektóre z tych roślin to:

  • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica): Pokrzywa zawiera duże ilości boru – pierwiastka zalecanego w zapaleniu stawów.

Dawkowanie: maksymalnie dziennie 6 kapsułek po 435 mg lub szklanka naparu podzielona na 2 lub 3 dawki (1 łyżeczkę suszonej pokrzywy zalewamy szklanką gorącej wody i zaparzamy 10 min).

  • Imbir lekarski (Zingiber officinale): Składniki tej rośliny (m.in. gingerol) skutecznie hamują rozwój prostaglandyn.

Dawkowanie: maksymalnie dziennie 8 kapsułek po 500-600 mg; lub 1/2-1 łyżeczki świeżego zmielonego korzenia dziennie, lub trzy razy dziennie 10-20 kropli nalewki z wodą.

  • Czarci pazur (Harpagophytum procumbens): Bulwy tej rośliny zawierają związki chemiczne zwane irydoidami, które wykazują działanie przeciwzapalne.

Dawkowanie: maksymalnie dziennie 6 kapsułek trzy razy dziennie 30 kropli nalewki.

  • Zielona herbata (Camellia sinensis): Zielona herbata zawiera związki polifenolowe, które łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dawkowanie: kilka szklanek zielonej herbaty dziennie.

  • Złocień maruna (Tanacetum parthenium): Wyciąg ze złocienia hamuje niektóre procesy odpowiedzialne za powstawanie reumatoidalnych stanów zapalnych stawów.

Dawkowanie: dziennie do 3 kapsułek po 300-400 mg.

  • Kurkuma długa, inaczej ostryż długi (Curcuma longa): Zawarta w niej substancja czynna, kurkumina, hamuje produkcję prostaglandyn.

Dawkowanie: maksymalnie trzy razy dziennie 250–500 mg w standaryzowanych kapsułkach.

  • Jukka krótkolistna (Yucca brevifolia): Jukka jest składnikiem diety wielu indiańskich plemion.

Dawkowanie: dziennie maksymalnie 4 kapsułki po 490 mg.

  • Wierzba (Salix alba i inne Salix spp.): Kora wierzby zawiera salicynę, która w organizmie ulega zamianie w kwas salicylowy.

Dawkowanie: dziennie maksymalnie 6 kapsułek po 400 mg.

  • Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata): Żywica tego drzewa jest lekiem na zapalenie stawów używanym w medycynie ajurwedyjskiej.

Dawkowanie: maksymalnie dziennie 3 kapsułki po 400 mg.

  • Ananas (Ananas comosus): Świeży owoc ananasa (nie z puszki) zawiera bromelinę – enzym o właściwościach przeciwzapalnych, przydatny w leczeniu objawów zapalenia stawów. Można stosować suplemnt.

Dawkowanie: dziennie trzy do czterech kapsułek po 40 mg.

Pamiętaj, że zawsze przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek nowej terapii, należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: White L.B., Foster S. (2000). The herbal drugstore.

  • Linda White: Lekarka, absolwentka Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
  • Steven Foster: Ceniony specjalista z zakresu ziołolecznictwa, autor wielu książek poświęconych temu tematowi.

Wybór czytelników

Boswellia serrata i jej właściwości

Boswellia serrata, znana także jako indyjskie kadzidło, to roślina wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Żywica tej rośliny ma szerokie zastosowanie terapeutyczne, szczególnie w leczeniu...

Rosół – więcej niż tylko ciepła zupa

Rosół, to nie tylko tradycyjne danie, ale także prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Jego bogaty smak i aromat zawdzięczamy długiemu gotowaniu kości, mięsa i warzyw....

Trawa cytrynowa – naturalny skarb dla skóry tłustej

Trawa cytrynowa, znana również jako palczatka cytrynowa czy cytronela, to roślina, która od wieków znajduje zastosowanie w różnych kulturach. Jej charakterystyczny cytrynowy aromat i...